נגישות האתר

ין ויאנג, חמשת האלמנטים וסטודיו C ומה שביניהם

על פי המיסטיקה הסינית, כל דבר ביקום ניתן לתיאור והגדרה על ידי שימוש בשיטת "הגזעים והענפים" * בדקנו מהי השיטה, איך היא קשורה לין ויאנג וכיצד ליישם אותה גם בבחירת הפעילות הגופנית והתזונה שלכן

התרבות המערבית עוסקת מאז ומעולם, בעיקר בשנים האחרונות, בשאלות המגדר. מקורותיה של התרבות הסינית עתיקת יומין נשענים על ספר התמורות המוכר בשמו המקורי I Ching, שהוא התנ"ך הסיני.

על פי ידע זה, היקום נחלק לשני כוחות בסיסיים: ין ויאנג. הין מייצג מצבי הכלה (BEING) והיאנג מייצג מצבי אקטיביות (DOING).

הין הוא האספקט הנשי בטבע והיאנג הוא האספקט הזכרי בטבע. החיבור בין הין ליאנג מייצר שלמות.

כאשר באישיות הין הוא השולט, נאמר שהאישיות היא נשית. כאשר היאנג שולט – האישיות היא גברית. הנכון הוא איזון בין הין ליאנג, מה שיוצר שלמות והרמוניה באישיות האדם.

החיבור בין שני אלמנטים אלה מייצר חמישה אלמנטים שהם בעצם תכונות. האלמנטים הם עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. כל אחד מהם מייצג תכונות ייחודיות.

אלמנטים אלה מנהלים בינם לבין עצמם מערכת יחסים מורכבת ביותר ומגדירים את האישיות של האדם. לרוב, נשים תהיינה מורכבות מ-60% ין ו-40% יאנג, וגברים מ-60% יאנג ו-40% ין. מובן מאליו שנשים יכולות להיות מורכבות מאחוזים אחרים של ין או יאנג. הן תהיינה פחות מאוזנות או יותר וכנ"ל לגבי גברים.

האיזון העדין של הין והיאנג, הכולל את חמשת האלמנטים בגוף האדם, יכול להיות מופר מלידה בגלל גנטיקה כזו או אחרת או בגלל אורח חיים כזה או אחר, שאינם מתאימים לאדם הספציפי.

כפי שאמרנו, כל אחד מאיתנו מורכב מאיזונים שונים של האלמנטים שבאים לידי ביטוי במישור הפיזי, הרגשי, המנטלי והרוחני. המטרה היא למצוא איזון על ידי פעולות גופניות ואורח חיים נכון הכולל תזונה מותאמת – קבוצתית או אישית.

הטכניקה שבאה לקבוע את עוצמת איכות הין והיאנג וחמשת האלמנטים הקשורים בהם מכונה "גזעים וענפים". הם משמשים ברפואה הסינית וגם באסטרולוגיה לחיזוי אישי ומקצועי.

המיסטיקה הסינית טוענת כי כל דבר ביקום ניתן לתיאור והגדרה על ידי שימוש בשיטה של הגזעים והענפים. הטכניקה של הגזעים והענפים מיושמת בספורט, בכושר גופני ובתזונה מתאימה באופן ספציפי לאישיות של האדם.

כיצד ניתן לזהות מהם התרגילים והתזונה להם נזקק האדם?
בעזרת בדיקת תאריך הלידה ושעת הלידה המדויקים ושימוש בטבלאות רלוונטיות, אפשר לאבחן במדויק את כמות ואיכות הין והיאנג של חמשת האלמנטים של כל אדם ואדם.

הסטטיסטיקה מגלה שנשים או ליתר דיוק – אלה ש-60% מורכבות מין, נמשכות לסוגי פעילות ספורט, כושר ואורח חיים עדינים יותר – ואפרט בהמשך.

הכירו את האלמנטים
עץ. מייצג לבלוב, צמיחה, תקווה, אופטימיות והשראה. כשם שהעץ מתפשט לכל הכיוונים, הוא מייצג אנרגיה מתרחבת ומתפשטת ולכן הוא ספורטיבי מכולם.

עץ מסוג יאנג מייצג עץ חזק, רם ונישא, עם גזע חזק כמו ארז. ין מייצג פרח או שיח. נשים שאלמנט העץ חזק במבנה הפיזי שלהן, יהיה להן צורך בהרבה תנועה וניידות ובפעילות ספורטיבית קבוצתית, כמו גם בריקוד.

יש לזכור שאלמנט העץ שולט על כל הגידים והרצועות בגוף, אזי כאשר במבנה הכללי יש עודף עץ – תהיה נטייה לנוקשות של הגוף. הפעילות היותר מתאימה במקרה זה היא פילאטיס ותרגילים אחרים המשחררים את השרירים התפוסים.

אש. מייצג בגוף את הלב, מחזור הדם והמעי הדק, אך גם את שמחת החיים והצורך באסתטיקה ובחיצוניות מעוצבת ומושלמת.

נשים שאלמנט האש מהווה חלק גדול ממכלול התכונות שלהן, יתעסקו רבות בעיצוב הגוף ויהיו מושפעות מאופנות וטרנדים בתחומי אורח חיים.

נשים אלו תמיד יעסקו בספורט – פחות על בסיס בריאותי, יותר על תדמיתי, ויחפשו עניין בחיי חברה שפעילות כזאת משרתת אותן.

לנשים עם אלמנט האש מתאימה פעילות גופנית אירובית עם מוזיקה תואמת, כי הן זקוקות לפעילות אירובית מבוקרת המאפיינת את האלמנט החזק אצלן, האחראי לפעילות הלב ומחזור הדם.

אדמה. אלמנט המייצג בטבע את האדמה והחומריות. זה האלמנט הבעייתי ביותר, הקשור למבנה הגוף מכיוון שהוא המסה העיקרית של גוף האדם.

אלמנט האדמה מייצג את יכולת הגוף לייצר דם ואנרגיה ממזון איכותי על ידי עיכול נכון. כשיש הרבה מאלמנט האדמה, יש נטייה טבעית להשמנה ולצבירת מסה מיותרת באזור הבטן והירכיים.

מובן שעם הגיל והרגלי תזונה לא נכונים בקרב נשים רבות עם אלמנט האדמה, תופיע צניחת איברים כמו של רחם, צניחת ורידים, דלדול שרירים ועוד. על כן נשים עם אלמנט אדמה דומיננטי, חייבות לקבל ייעוץ תזונתי המשלב פעילות ספורטיבית, במיוחד פילאטיס, וטכניקות עליהן עובדים בסטודיו C כדי לאזן את הגוף.

מתכת. מייצג את הריאות, המעי הגס, העור ואת איברי הנשימה. ברמה האישיותית, המתכת מייצגת נוקשות, צורך בסדר, ארגון, דייקנות וטקסיות.

כמו באלמנט האש, יש חשיבות גדולה לנראות, לאו דווקא בגלל טרנד כזה או אחר, אלא מתוך התכונה של המתכת שעיקרה דייקנות, הקפדה, איפוק וקלאסיות.

נשים עם אלמנט מתכת דומיננטי, מתייחסות לכושר גופני ולתזונה כשגרת חיים. התחומים המתאימים להן ביותר הם יוגה, טאי צ'י וכל פעילות הקשורה לנשימות ולמתיחות. הן מעדיפות גם תרגילים מעודנים ואיטיים, המשפיעים על איכות הנשימה ופעילות המעיים. נשים אלו הן הלקוחות הנאמנות והמתמידות ביותר, שבחרו במסגרת זו לאורך שנים רבות.

מים. מייצג תנועה וניידות, אחראי לפעילות הכליות ודרכי השתן וצמיחת השיער. בדומה למים שבטבע, האלמנט הזה נוטה להתאים את עצמו לסביבה. המים יעקפו תמיד כל מכשול.

כאשר אלמנט המים אינו מאוזן, יש נטייה לחולי באזור הכליות ודרכי השתן וצמיחת השיער. לעיתים קרובות, נשים עם ריבוי מים סובלות מפחדים, מחרדות ומאי שקט.

הצורך האלמנטרי באיזון אלמנט המים מבוסס על קצב ותנועה. זאת מכיוון שמים צריכים לזרום. מים עומדים הופכים לביצה. על כן, לאיזון האלמנט נחוצות פעילויות קצביות כמו זומבה, מחול, אירובי, פאוור דאנס.

מובן שבניית הפרופיל האישיותי הוא עניין מורכב. אך על פי חתך "גס" זה של אלמנטים, כל אחת יכולה לזהות את האלמנט הדומיננטי אצלה ותמיד יימצא לכל אחת הפתרון המושלם עבורה בסטודיו C.

זהר אהליאב
הכותב הוא חוקר ומרצה על תרבות סין

 

Photo by Fezbot2000 on Unsplash

Photo by Geert Pieters on Unsplash